MAGYARORSZÁG ÉS LENGYELORSZÁG GAZDASÁGI-KERESKEDELMI KAPCSOLATAI:
TOVÁBBI BŐVÜLÉSRE SZÁMÍTUNK
A kelet-közép-európai térségben a lengyel gazdaság nagyon fontos külgazdasági partnere Magyarországnak, a magyar cégeknek. Az országot földrajzi közelsége, nagy felvevőpiaca, és stabil alapokon álló gazdasága teszi kiszámítható, állandó gazdasági-kereskedelmi partnerünkké a régióban. A lengyel-magyar kereskedelmi kapcsolatokban számos még kiaknázatlan lehetőség rejlik. Az európai egységes belső piacon kereskedelmi kapcsolatainkat egyre kevésbé terhelik adminisztratív követelmények, a nyelvi nehézségek pedig ma már áthidalhatók, a lehetőség tehát adva van a további bővüléshez.
A kétoldalú kereskedelmi forgalom a relációban az elmúlt évtizedben folyamatosan és töretlenül bővült. A külkereskedelmi statisztikák szerint 2003 és 2023 között tízszeresére nőtt a magyar-lengyel kereskedelmi forgalom, az elmúlt évben megközelítette a 5630 milliárd forintos (14,5 milliárd eurós) határt. A Lengyelországba irányuló magyar export 2023-ban 6,5 milliárd eurót ért el. Lengyelország 2023-ban Magyarország egyik legfontosabb kereskedelmi partnere volt, részaránya a teljes magyar külkereskedelemben 5%. (a magyar behozatal Lengyelországból a 4. legjelentősebb, a magyar kivitel Lengyelországba az 5. legjelentősebb a magyar mutatók alapján.)
Magyar-lengyel külkereskedelmi forgalom (millió euró)
Időszak |
Import |
Export |
Áruforgalom (import+export) |
Külkereskedelmi egyenleg |
2023. év |
3070 069,6 |
2559 852,9 |
5629 922,5 |
-510 217 |
2022. év |
3306 636,4 |
2394 784,7 |
5701 421, 1 |
- 911 851,7 |
Forrás: KSH
https://www.ksh.hu/stadat_files/kkr/hu/kkr0007.html
https://www.ksh.hu/stadat_files/kkr/hu/kkr0008.html
A kereskedelmi kapcsolatok fejlesztését, vállalataink minél szélesebb horizonton való együttműködését segíti elő, hogy a magyar Eximbank 555 millió euró országlimittel rendelkezik Lengyelország vonatkozásában, amelynek teljes összege rendelkezésre áll szabad keretként. Az Eximbanknak ugyan jelenleg nincs folyamatban lévő ügylete Lengyelországban, de a bank a rendelkezésre álló kereten belül nyitott a Lengyelországba irányuló exportügyletek finanszírozására. Ez a hitelkeret igénybe vehető ahhoz, hogy elmélyítsék, erősítsék a magyar és lengyel vállalkozások gazdasági együttműködését, és ahhoz is, hogy a forrást igénybe véve közös lengyel-magyar vállalkozások jöjjenek létre, illetve ahhoz is felhasználható, hogy a két ország cégei közösen lépjenek harmadik államok piacára.
A gazdasági-kereskedelmi együttműködés tehát dinamikusan fejlődik, amit a magyar állami intézményrendszer is segít dinamizálni. A 2014-ben újranyitott Krakkói Főkonzulátus kiemelt területként kezeli a külgazdasági tevékenységet, a dél-lengyelországi üzleti-kereskedelmi kapcsolatok fejlesztését - az intézményben külgazdasági attaséi iroda működik. A magyar kis- és középvállalatok lengyel piaci megjelenését ennek köszönhetően Varsóban, Krakkóban és Gdańskban is segíti külgazdasági iroda.
A céges tárgyalások, üzletkötések elősegítésére az MNKH Közép-európai Kereskedelemfejlesztési Hálózat Kft. (CED) – térségbeli irodahálózatának részeként – 2015. december 4-én nyitott irodát Krakkóban, amely a nyitás óta eltelt idő alatt számos üzleti lehetőséget tudott generálni. Az MNKH szorosan együttműködve a Krakkói Főkonzulátus gazdasági kirendeltségével számos rendezvényen képviselteti magát, illetve önálló rendezvényeket szervez: Hungarian Wine & Food Show vagy a European Start-up days magyar standja, részvétel Budapest városával a Krynicai Gazdasági Fórumon, vagy a vásári megjelenés a poznani POLAGRA vásáron, valamint a krakkói ENOEXPO vásáron.
A külgazdasági céljaink között prioritás a dél-lengyelországi külgazdasági kapcsolatrendszer erősítése, az üzleti lehetőségek regionális feltérképezése, a gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok ágazati és regionális bővítése, a kétoldalú kamarai és önkormányzati kapcsolatok fejlesztése.
A relációban továbbra is a kereskedelem-fejlesztési célú megkeresések jellemzőek, a lengyel piac iránti érdeklődés erősödni látszik. Ezért kiemelten fontosnak tartjuk a vásári megjelenések, promóciós és üzleti célú rendezvények támogatását, annak időben előre tervezését. A személyes tárgyalások mindig konkrétabb és azonnali kapcsolatfelvételt eredményeznek, a rendezvények egyben országimázs formáló hatással bírnak. A relációban komoly potenciál továbbra is az élelmiszeriparban, autó és gépipari beszállítói, valamint a közlekedés fejlesztés terén vannak. Emellett a turisztika, a tudásalapú ágazatok, az egészségipar és innovációs együttműködés terén törekszünk a kapcsolatok erősítésére, a piaci kapcsolatok megteremtésére. Mindenkit csak biztatni tudunk, hogy keressenek Bennünket piaci információkért!